TANAP’ta Sona Geliniyor! 2018 Haziran’da İlk Gaz Türkiye’ye!

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projenin ilk etabının yüzde 93’lük kısmının tamamlandığını ifade etti.

TANAP, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ne kıyı olan Şah Deniz 2 Sahası’nda üretilecek olan doğalgazı, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan tarihi bir proje olarak biliniyor. TANAP Genel Müdürü Düzyol, projenin ilk etabında yüzde 93’lük kısmın tamamlanma aşamasında olduğunu ifade ederken, 2018 yılının başı itibariyle boru hattının doldurulması için çalışmaların başlanacağını, kurulan sistemlerin test edilmesi amacı ile  Türkiye-Gürcistan sınırındaki giriş noktalarından sisteme gaz alınmaya başlanacağını ifade etti.

Başta Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Dünya Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası tarafından sağlanan 2,5 milyar Dolar’dan fazla bir miktara tekabül eden kredinin onaylandığını belirten Düzyol, kredilerin geri dönüşü aşaması için TANAP’ta garantili bir modelin uygulamada olduğunu, bu model sayesinde kredi sağlayan kurumların işinin de önemli ölçüde kolaylaştığını ifade etti.

Türkiye ile Gürcistan sınırından başlayacak olup, Türkiye sınırları içerisinde Eskişehir’ kadar uzanacak olan ilk etabın Faz 0 olarak adlandırıldığını ifade eden Düzyol, 1.350 kilometreye tekabül eden bu kısmın yüzde 93’lük alanında ilerleme sağlandığını, 2018 yılı başlangıcı itibariyle bu doğalgaz boru hattının doldurulmaya başlanacağını ifade etti. Boru hattı sistemi boyunca yer altı ve yer üstü tesislerde tek tek testlerin gerçekleşeceğini ifade eden Düzyol, bu testlerin yaklaşık 6 aylık bir süreç sonunda tamamlanmasını hedeflediklerini, bu hedefler doğrultusunda 2018’in Haziran ayı itibariyle Türkiye’ye ticari gaz teslimatının başlangıcı için hazır hale getirilmesinin planlandığını ifade etti.