Teknoyatırım için 55,5 Milyon TL Destek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Teknoyatırım kapsamında bugüne kadar toplamda 204 proje için 55,5 milyon Türk Lirası tutarında destek verildi. Programın Ar-Ge’nin ticari ürüne dönüşmesi için önem arz ettiğini söyleyen Bakana Varank, bu ve bunun gibi diğer programların ihracata olan katkılarının ilerleyen süreçlerde artmasını beklediklerini söyledi.

Yüksek teknolojili ürünlerin yerli olanaklarla geliştirilmesi kapsamında çalışmaların devam ettiğini söyleyen Varank, söz konusu ürünlerin ticarileştirilmesi, ürünlere daha çok yatırım yapılması, yatırımların hızlanması için Teknoyatırım Programı’nda çalışmaların hızlandığını bildirdi.

204 Sözleşme İmzalandı, 63 Tanesi Tamamlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Teknoyatırım programı kapsamında verilen desteklere başvuru yapanların sayısı bugüne 3 çağrı döneminin toplamında 427’ye tekabül etti. Program dahilinde toplamda 26 ilde 204 proje için sözleşme yapıldı ve bunların ise 63 tanesi tamamlandı. Bakanlık tarafından projeler için yapılan ödemelerin toplamı ise 55 milyon 516 bin 736 Türk Lirasına tekabül etti. Yatırımlarını tamamlayan firmalar ise teknolojik ürün kapasitelerini yükselttiler. Aynı zamanda önceki dönemlerde ithal ettikleri çok sayıda ürünü de yurtiçinde üretmeye başladılar. Firmaların ihracat yaptıkları ülke sayısı 50’den fazla olurken, ihracat geliri ise 27 milyon 183 bin 591 Türk Lirasına tekabül etti.

Projelerin sektörel dağılımlarına bakıldığı zaman en çok destek verilenler makine ve ekipman imalatı, kimyasal ürünler ve elektrikli teçhizat oldu. Projelere en çok destek verilen il ise İstanbul oldu. İstanbul’da toplamda 65 projeye destek verildi. İstanbul’un devamında ise 57 proje ile Ankara ikinci sırada, 18 proje ile Bursa üçüncü sırada, 17 proje ile Konya dördüncü sırada, 12 proje ile İzmir ise beşinci sırada yer aldı.