Tesla Kan Mı Kaybediyor? 700 İşçi İşten Çıkartıldı!

Tesla Motors, mevcut üretimde yaşanan gecikmeler sebebi ile yüzlerce çalışanını işten çıkartırken, yıl sonuna kadar üretim kapasitesinde artırma hedefi olduğunu açıkladı.

Tesla Motors tarafından geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve rekor düzeyde ön sipariş alan Tesla Model 3 için belirlenen hedeflerin oldukça gerisinde kaldı. Üretim konusunda sıkıntı yaşayan Tesla Motors, fabrika çalışanları arasından yüzlerce kişiyi işten çıkartma kararı aldı.

Eylül ayının sonuna kadar olan süreçte 1.500 adet araç teslimi hedefi olduğunu duyuran Tesla Motors CEO’su Elon Musk, ulaşılan rakamın sadece 260 adet olması sebebi ile büyük bir hayal kırıklığına uğradığını aktarmıştı. 

Toplamda 518 bin adet ön sipariş alan Tesla Model 3 için verilen siparişlerden 63 bin adeti iptal edilmiş, geriye kalan 455 bin kişi için de Tesla Motors’un hedef tutturamama endişesi boy göstermişti. Yaşanan bu gelişmeler ışığında tam 700 adet fabrika çalışanını işten çıkartan Tesla Motors, performan düşüklüğü sebebi ile işten çıkartmaları gerçekleştirirken, yeni çalışanlar işe alınacağını ve yıl sonuna kadar üretim kapasitesinde önemli iyileştirmelerin gerçekleştirileceğini kaydetti.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada Tesla Motors’ta çalışan her çalışan ve yönetici için performans dönemini baz alarak hazırlanan yıllık performans değerlendirmelerinin hazırlandığını, bu sayede yapıcı geri dönüşler alındığını ve fazla performans gösteren kişilere yeni haklar ve promosyonlar sunulması sağlandığı ifade edilirken, 33 binden fazla çalışanın bulunduğu Tesla Motors’ta işten çıkartma işlemlerinin de oldukça normal olduğunu, Tesla Motors’un yoluna yeni çalışanlar ile devam edeceği bilgisi paylaşıldı.