Torba Yasayla Gelen Düzenleme Kira Gelirli Vatandaşların Vergisini Yükseltecek!

Aralık ayı başında kabul edilen Torba Yasa Tasarısı’nda yapılan değişiklikler ile birlikte sahip olduğu mülklerden kira geliri elde eden vatandaşların ödeyeceği gelir vergisinde önemli bir değişiklik yapıldı.

Normal şartlarda bir evin kira gelirinin yıllık olarak hesaplanması, hesaplanan bu değerden de ev için yapılan tadilat, tamirat gibi harcamaların yine yıllık bazda çıkartılması sonucunda elde edilen rakam üzerinden gelir vergisi ödenmesi gerekiyordu. Bu konuda bir düzenleme getiren hükümet, vatandaşların gider hesabı yapmaması için yüzde 25 oranında gider düşüşü yapılmasına olanak tanımış, kira gelirli vatandaşların yıllık kira gelirlerinin yüzde 25’inin gelir vergisi ödemeleri gerektiğini uygulamaya koymuştu.

Yeni yapılan düzeleme ile birlikte vatandaşların kira gelirlerinden düştükleri gider oranı yüzde 25’ten yüzde 15’e çekildi. Yani eski düzende yıllık kira gelirinin yüzde 75’inin vergisini ödeyen vatandaşlar, bu düzenleme sonrasında yıllık kira gelirinin yüzde 85’inin vergisini ödemekle hükümlü olacaklar. Bu durum da vatandaşların geçen yıllara göre yüzde 17 oranında daha fazla vergi vermesine ortam yaratacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin, bu düzenleme sonrasında vatandaşların yüzde 17 oranında daha fazla vergi vereceğini ifade etti. Aylık 2 bin Türk Lirası tutarında kira geliri olup, başka hiçbir gelire sahip olmayan bir vatandaşın eski düzende yıllık 2 bin 365 Türk Lirası tutarında vergi ödediğini, bu rakamın yeni yılda 2 bin 767 Türk Lirası’na yükseleceğini, yani yüzde 17 oranında daha fazla gelir vergisi ödeneceğini kaydetti.