Trafik sigortası indirimleri başladı

Bir çok sürücünün ve araç sahibinin merakla beklediği indirimli trafik sigortası dönemi resmen başlamış oldu. www.sbm.org.tr adresinden sorgulama yaparak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ’nin sunmuş olduğu indirimli araç sigortası tekliflerine ulaşılabilecek. Sorgulama yapabilmek için T.C. Kimlik numarası ve araç plakasının girilmesiyle birlikte 25’in üzerinde farklı sigorta şirketinden trafik sigortası teklifleri görüntülenebilecek. Sigorta şirketleri yavaş yavaş sisteme teklifleri yüklemeye başladı ve ay sonuna kadar tüm şirketlerin indirimli araç sigortası tekliflerini sistemde görüntülenebilir olacak.

Hazine müsteşarlığı araç sahiplerinin, araçlarını hangi sigorta şirketi tarafından ne kadar ücrete sigortlanabileceğini web sitelerinde görüntüleyebileceğimi açıkladı. Bu sorgulamayla birlikte rekabetin artacağını düşündüklerini açıklayan yetkililer, rekabete aykırı veya rekabete girmeyen sigorta şirketlerine ciddi yaptımlar uygulanacağınıda açıkladı. Aynı zamanda sigorta şirketlerinin indirimli trafik sigortasından ortak fiyat belirlemelerininde hukuki olarak sorun teşkil edeceği bildirildi. Araç Sigortası şirketlerinin rekabete veya hukuka aykırı davranmaları sonucunda ceza verileceği veya tavan fiyat uygulanacağı bilgiside ayrıca eklendi.

www.sbm.org.tr Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sitesi üzerinden alınan farklı tekliflerin aralarında ciddi oranlarda fiyat farklılıkları bulunabiliyor. Uzmanlara göre fiyatlar arasındaki farkın en büyük nedeni Sigorta şirketlerinin indirimli trafik sigortası yerine başka sigortalarda yoğunlaşma isteği olarak görülüyor. Sigorta şirketlerinin Hayat, Kasko, DASK, Kredi sigortlarında yoğunlaşmaya devam etme isteklerinden dolayı yüksek araç sigortası teklifleri verebiliyorlar.

 

İndirimli trafik sigortası yaptırabilmek için öncelikle bazı kriterler değerlendiriliyor.

Buna göre;

Araç sahibinin bulunmuş olduğu basamak,

Araç sahibinin kaza yapma alışkanlığı (son 3 yıl),

Kaza durumlarında meydana gelen hasar ve tutarı önem teşkil ediyor.

Ayrıca sigorta fiyatları ilden ile de farklı fiyatlarda olabiliyor. Kaza riskinin düşük olduğu illerde fiyatlar düşüyor tam tersi durumda ise fiyatlar yükseliyor.

İndirimli araç sigortası fiyat tekliflerini almak için www.sbm.org.tr adresine giriş yapıp sorgulamak yeterli.