Trafik Sigortası Primlerinde 2018 Güncellemesi!

Trafik sigortası ücretlerinde 2017 yılı içerisinde uygulanmaya başlayan tavan fiyat uygulaması son mu buluyor? Trafik sigortalarına 2018 yılında prim fiyatları için yeni bir güncelleme yapılacak.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Şerif Çakırsoy, 2018 yılı içerisinde trafik sigortası prim fiyatlarında bir güncellemenin gerçekleştirileceğini ifade etti. Bir konferans esnasında yöneltilen ‘trafik sigortası fiyatlarına 2018’de zam yapılacak mı?’ sorusuna ‘Artan maliyetler var!’ cevabını veren Çakırsoy, konu ile alakalı birtakım açıklamalarda bulundu.

Trafik sigortası uygulamasında sürücünün sahip olduğu geçmişin artık ön planda tutulmak istediğini ifade eden Çakırsoy, devam eden süreçte 2018 yılı itibariyle 7 adet olan basamak sayısını 17 basamağa kadar çıkartmayı planladıklarını ifade etti.

Birtakım senaryo ve alternatif çalışmalarının gerçekleştirilerek, dosyanın bakanlığa iletileceğini ifade eden Çakırsoy, konunun bakanlığın inisiyatifinde olacağını, güncellemenin yapılmasının yüksek ihtimalli olduğunu, bazı maliyetlerin artmaya devam ettiğini, bu maliyetler göz önünde bulundurarak bir fark uygulamasının yapılmasının ihtimal dahilinde olduğunu kaydetti.

Trafik sigortası uygulaması esnasında iyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki farkın daha çok ortaya çıkması, iyi sürücülerin ödüllendirilmesi adına basamak sayısında artış olacağını, 7 adet olan mevcut basamakların 17 basamağa kadar yükseltilmesinin gerektiğini ve bunun da planlar dahilinde olduğunu ifade etti.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Şerif Çakırsoy, aynı zamanda dini hassasiyet sebebi ile sigortacılık sisteminden uzak duran vatandaşlar için katılım sigortacılığı kavramının gündemde olduğunu, yakın zamanda katılım emeklilik sisteminin de hızlı bir büyüme sahip olarak, faizsiz finans sistemi içerisinde bir yer edinmesini beklediklerini kaydetti.