Türk İhracatçıların En Büyük Rakibi Çin!

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi, Türkiye’de hizmet veren ihracatçı firmaların yüzde 16,9’luk kısmının küresel pazardaki en büyük rakiplerin Çin, İtalya, Almanya, Hindistan ve ABD olduğunu dile getirdiğini aktardı.

TİM Başkanı Büyükekşi, “İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 3. Çeyrek Gerçekleşme ve 4. Çeyrek Beklentileri” hakkında yazılı bir açıklamada bulundu. Gerçekleşen yazılı açıklamada Türk ihracatçıların yüzde 16,9’lık kısmı global pazarda en büyük rakiplerinin Çin olduğunu dile getirdiğine değinilirken, yüzde 11,8’lik kısmın en büyük rakibi İtalya olarak gördüğü, yüzde 8,7’lik kısımda Almanya’nın hakim olduğun, yüzde 6,5’lik kısmın Hindistan’ın en büyük rakip olarak gördüğünü ve yüzde 4,7’lik kısmın da ABD’yi önemli bir rakip olarak gördüğü belirtildi.

En çok hangi ülkeler ile rekabet edildiği sorusunun üçüncü çeyrek verilerinde ilk defa yer aldığını ifade eden Büyükekşi, kalite için de sıralamanın aynı olduğunu, satış sonrası hizmetler alanında ise en büyük rakip sıralamasının ABD, Çin ve İtalya olarak belirlendiğini kaydetti.

Çalışmaya katılan firmaların üçüncü çeyrek içerisinde ortalama 30 kişilik yeni istihdam alanı oluşturduklarını ifade eden Büyükekşi, bu rakamlar ile birlikte son çeyrek içerisinde firmaların yüzde 79’unun istihdamının tekrar artabileceğini ve yüzde 21’inin de aynı çalışan sayısı ile devam etmeye karar verdiği yönünde olduğunu ifade etti. İşsizlik oranının 2017 yılı Ağustos ayında yüzde 10,6 oranında olduğunu, bir önceki yılın aynı dönemine oranla çalışan sayısında yaşanan artışın 1 milyon 355 bin kişi olduğunu dile getiren Büyükekşi, istihdamın son çeyrek içerisinde daha fazla artmasını beklediklerini, işsizliğin tekrar tek haneli rakamlara son çeyrek içerisinde düşmesini beklediklerini, yıl sonunda ise doların 3,87 Türk Lirası, euronun da 4,52 Türk Lirası seviyesinde olmasının beklendiğini kaydetti.