Yabancı Yatırımcı, Türkiye’den Vazgeçmiyor

Fitch Ratings tarafından kredi puanı düşürülmesi sonrasında piyasalara bir endişe ortamı çökeceği beklenirken, yatırımların hızlanması yüzleri güldürdü. Hyundai, Ruha Elektirik ile ortak olarak Türkiye’ye enerji yatırımı yapmak için kolları sıvadı.

Dünya’nın önemli kuruluşları arasında uzun yıllardır yer alan Hyundai,  parça üretimi için Ruha Elektrik ile ortaklığa gidiyor. Hyundai’nin ihtiyacı olan parçaların büyük bir kısmı artık Ruha Elektrik tarafından üretilecek.

Uzun yıllardır Hyundai’nin Türkiye distribütörü olarak yakından tanıdığımız Ruha Elektrik, artık üretim için de kolları sıvadı. Dünya devinin parça ihtiyaçları için anlaşma sağlayan Ruha Elektrik, anlaşma içerisinde bahsi geçen parçaların üretimini üstlenerek Dünya piyasalarında kendine yer edinmek için önemli bir adımı daha atmış olacak.

Son günlerde yakaladığı başarılı ivme ile Türkiye’de hem büyüme hızı kategorisinden, hem de sermaye kategorisinden ilk beş yüz firma arasına giriş yapan Ruha Elektrik, yapılacak olan ortak yatırım ile Hyundai’nin “Enerji Üretim Sistemleri” ve otomotiv sektöründeki başarısına, parça üretimi ile ortak olacak. 

Yapılacak olan ortak yatırımın iki firma için de kazançlı olmasının yanı sıra, ülke ekonomisi için de ciddi bir katkı sağlanacağı kaçınılmaz bir gerçek. İstihdam alanı olarak geniş bir yelpazeye yayılacak olan Ruha Elektrik, Silivri’de 40 bin metrekareye yapılacak olan dev bir üretim merkezi ile start verecek.

Hyundai ve Ruha Elektrik arasında gerçekleştirlecek olan bu ortaklık sayesinde, ihracat kategorisinde önemli bir rol üstlenecek olan Ruha Elektrik, rakamsal olarak elliye yakın farklı ülkeye ihracat gerçekleştireceklerini dile getirirken, gerçekleştirilecek olan bu ihracatların, Türkiye’nin dünya piyasalarında sahip olduğu yeri de güçlendireceğini dile getirdi.