Türk Şirkete Japon Devi Ortak Oldu!

Saide Tekstil’in yüzde 45,5’lik hissesi Japonya devi Marubeni grubun oldu ve ortaklık artık resmileşti.

Saide Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Ala Duru, Marubeni’nin Saide Tekstil’in yüzde 45,5’ini satın alması ile gündeme gelen ortaklıktan gurur duyduklarını, bu ortaklık sayesinde üretilen ürünlerin Asyalı müşterilere sunulacağını, Asyalı müşterilerin kaliteli ürünlere uygun fiyat ile erişebileceğini ifade etti.

Türk firmalar son dönemlerde yönlerini küreselleşme yönüne çevirmiş durumda. Özellikle Uzak Doğu bölgelerinden kurulan ortaklıklar, Türk sektöründe son dönemler oldukça ses getirmeye başladı. Çin’den, Hindistan’dan, Japonya’dan şirketler Türk firmalar ile yeni ortaklıklar ve işbirlikleri kurmak için adımlar atmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta Rekabet Kurulu’ndan onay gelmesi üzerine Japonya devi olan Marubeni ile Türkiye’de tekstil alanında en fazla ihracat gerçekleştiren firmalardan bir tanesi olan Saide Tekstil arasında bir ortaklık kuruldu. 130 yıllık Japon şirketi olan Marubeni, özellikle gıda sektöründe ve kimya alanlarında önemli yatırımlara sahip. Türkiye’de de bu şirketin Temsa ve Nuh’un Ankara Makarnası gibi ortaklıkları da bulunuyor. 66 farklı ülkede 40 bin çalışanı bulunan şirketin cirosu da 63,5 milyar Dolar’a tekabül ediyor.

1991 yılında kurulan Saide Tekstil ise bir aile şirketi konumunda. Türkiye’nin tekstil alanındaki en büyük ihracatçıları arasında ilk onda yer alan şirket, New Look, Forever New gibi ünlü markalar için temsilci olarak perakende alanında, Hard Rock Cafe, Carluccio’s gibi yeme-içme markaları ile gıda alanında, Milestone ile de gayrimenkul alanında faaliyetlerine devam ederken, hisselerinin yüzde 45,5’inin Marubeni tarafından satın alınması ile yeni bir döneme