Whatsapp Yüzünden Facebook’a 110 Milyon Euro Ceza!

Avrupa Birliği, WhatsApp uygulamasını Facebook’un satın alma sürecinde yanıltıcı bilgi vermesi sebebiyle Facebook’a tam 110 milyon Euro tutarında para cezası verdi.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan açıklamada,  Facebook’un WhatsApp’ı satın alma sürecinde verdiği bilgilerin hatalı ve yanıltıcı olması sebebiyle 110 milyon Euro tutarında para cezası verildiği belirtildi. 2014 yılı içerisinde 22 milyar Dolar’a Whatsapp’ı satın alan Facebook, Avrupa Birliği Düzenleyici Kurumu’na kişisel verilerin toplanmaması ve WhatsApp ile Facebook arasında herhangi bir paylaşım yapılmaması ve kullanıcı hesaplarının birleştirilmememsi yönünde önemli taahhütler vermiş, lakin WhatsApp uygulamasında 2016 yılının Ağustos ayında yapılan politika değişikliği ile birlikte telefon numaralarının, profil isimlerinin ve kişisel bilgilerin Facebook ile paylaşılmasına olanak sağlanmıştı.

2014 yılında yaşanan bu olaylar sonrasın Avrupa Birliği Komisyonu harekete geçerek, Facebook şirketinin belirtilen açıklamalardan farklı yönde hareket etmesi ve Avrupa Birliği’nin sunduğu şartlara aykırı davranması sebebiyle resmi suçlama yöneltmişti.

Yapılan suçlama sonrasında Avrupa Birliği Komisyonu’na Facebook cephesinden verilen yanıt ve açıklamaların yeterli görülmemesi sebebiyle Facebook’a tam 110 milyon Avro tutarında para cezası uygulaması kesinleştirilmiş oldu.