Kredi Notum 600 Çıktı, Kredi Alabilir Miyim?

Notum 600 çıktı diyen bir kişi bankalardan kredi alamaz. 1995 yılında, Türkiye’nin önde gelen 11 bankasının katılımı ile ortaya çıkan KKB (Krediler Kayıt Bürosu) ile, bütün bankalarda, müşterilerin bazı bilgileri ortak bir platforma taşındı. Bu tüm kişisel bilgilerinizi içermemekle birlikte, finansal tablonuzun paylaşması anlamına geliyor.

Kredi Notu Puanlama Sistemi Nasıldır?

Kredi notu puanlama sisteminin ortaya çıkışı da bu şekilde oldu. 0’dan 1900’e kadar yapılan puanlama sistemine göre, kredi notu puanları 1200 ve üzerinde olan müşteriler risksiz kredi çekebilenler, 1100 ile 1199 arasında olanlar sorunlu ama nacak bazı koşullarla kredi çekebilecek kişiler, 1100 altında olanlar ise çok riskli kredi verilemez kişiler arasında yer alırlar.

Kredi Notum 600 Çıktı, Kredi Alabilir Miyim?

Belirtilen puanlama sistemi çerçevesinde örneğin, notum 600 çıktı diyen bir kişi bankalardan kredi alamaz. Bunun yanı sıra sadece banka kredisi değil, kredi kartı, gsm operatörlerinden sözleşmeli cihaz alma gibi kampanyalardan da yararlanamıyor. Yani puanlama sistemi, kişiler tüm finansal durumları ile ilgilenen kurumlar tarafından kullanılabiliyor. Aldığınız borçları zamanında öderseniz ve buna ek olarak aylık düzenli geliriniz varsa kredi notunuz yüksek, borçlarınızı ödemiyorsanız ve geliriniz düzenli değilse kredi notunuz düşük olur.