Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi borcu yapılandırması genel olarak ödemekte güçlük çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcunun daha kolay ve rahat bir şekilde ödenmesi için bankaların sunduğu bir sistemdir. Kredi ya da kredi kartı borcu tekrar yapılandırılırken banka tarafından dikkat edilen birkaç temel husus vardır. Kredinin ya da kredi kartının kalan borç tutarını, kredi çekilen hesabın vadesine göre faiz oranları arasındaki farkları, kredinin ya da kredi kartının ödenmeye devam edilen taksit tutarlarını ve toplam kredi maliyetini; banka, kredi ya da kredi borcunu yapılandırırken göz önüne alır. Bu borçların ödenemediği durumlarda bankalar, borçları yeniden yapılandırmaya açık olurlar. Bu sayede bankalar borçlarını tahsil ederlerken ödeme yapan tüketiciler de rahatlıkla istedikleri yapılandırma boyutlarına göre ödemelerine devam edebilirler.

Kredi kartının borçlarını geciktirmeden yasal takibe düşmeden önce borç yapılandırmasına gitmek tüketici açısında daha karlı olacaktır. Bu yüzden tüketicinin mevcut borcunu hesaplaması gerekmektedir. Bu hesaba ihtiyaç kredilerini ve kredili mevduat hesabı borçlarının da eklenmesi gerekmektedir. Buna göre de bir ödeme planı yapılmalı ve ardından kredi borcunun yapılandırılması ödeyen kişiyi zorlamamalıdır. Alternatif olarak da uygun maliyetli bir bankadan toplam borcu kapatmak için de bir ihtiyaç kredisi çekilmesi farklı bir seçenektir. Böylece farklı hesap borçları yerine tek bir yere olan borcu ödemek tüketiciye daha kolay gelebilir. Bunun yanında bu tek kalan borcu öderken ekstra olarak yeni bir borç yapılmamaya çalışılmamalıdır, aksi olduğu takdirde borcun ödenmesi gecikebilir ve tüketici için ödeme kolaylığı ortadan kalkar.

Tüketicinin diğer bankalarda bulunan birtakım borçları sebebiyle bazı bankalar bir borç ödeme kredisi vermek istemeyebilir. Böyle bir durumda tüketici, diğer bankalardaki borçlarını kredi aldığı bankada birleştirebilir. Aynı zamanda tüketicinin mevcut kredisini yeniden yapılandıran bir kredi olarak da yerine geçer. Bankalardan ödemek için alınan krediden sonra kredi faizleri düşmesi durumunda tüketici, aldığı krediyi yeniden yapılandırmak isteyebilir ancak bankaların bu krediyi yeniden düzenlemek ya da yapılandırmak gibi bir seçeneği tüketiciye sunma olasılığı yoktur.