Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Yatırım araçları içerisinde Türk yatırımcısının en çok güvendiği seçeneklerden birisi de vadeli mevduat hesabı açtırmak ve faiz oranlarından faydalanmak, halk içindeki deyimiyle “parayı faize yatırmak”tır. Gelişen bankacılık ve ekonomik anlayış nedeniyle artık pek çok yeni alternatifler hazırlanarak klasik anlayışın dışına çıkılmasının bir ürünü olarak mevduat hesabı seçenekleri arasına eklenen Kredili Mevduat Hesabı seçenekleri de oldukça dikkat çekiyor.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Esasen bir vadeli mevduat hesabı türü olan kredili mevduat hesabı, birleştirilmiş avantajlar sayesinde, birikimcilere vadeli hesaplarının yanı sıra bir de kredili bir vadesiz hesap sunuyor. Bu hesapta yer alan alan bakiyesi üzerinden kredili mevduat hesabı sayesinde yatırımcı, ister nakit ihtiyacı, ister acil para ihtiyacı, nakit avans, alışveriş taksitlendirme, otomatik ödeme gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyor. Ancak vadeli hesap bakiyesindeki parası değerlenmeye devam ediyor.

Kredili Mevduat Limit Belirleme

Kredili mevduat limit belirleme işlemi için belirleyici olan iki unsur vardır:

  • Tüketicinin gelir durumu
  • Tüketici kredi skoru
  • Bankayla geçmiş ilişkileri; yani vadeli mevduat hesabı başvurusu yaptığı bankadan daha önce vadeli hesap veya vadesiz hesap açtırıp açtırmadığı, kredi kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler…

Tüm bu ölçütlere bakıldıktan sonra kredili mevduat hesabı limiti banka tarafından belirleniyor.

İşlevsel olarak kredili mevduat hesabı ile kredi kartı arasında kalan tüketiciler için kredili mevduat hesabı faiz oranları bazen nispeten avantajsız gibi görülse de kredi kartı faizlerine göre daha yüksek faiz oranı veren kredili mevduat hesabı, beklentisi ve bütçesine göre pek çok tüketiciye gerekebilir nitelikte.