Mortgage Kredisi Nedir? Türleri ve İşleyişi Hakkında Bilgi

Mortgage kelime anlamı olarak ipotekli satış, tutulu satış, rehinli satış gibi anlamlara gelmektedir. İktisadi anlamda ise kişilerin alacakları malı ve ya gayrimenkulü güvence olarak göstererek bankalardan ödünç para yani kredi alması anlamına gelmektedir. Mortgage kredisi ise günümüzde konut kredisi ya da ev kredisi olarak da bilinmektedir. İpotekli konut kredisi ve tutulu satış kredisi olarak da telaffuz edilen bu kredi, gayrimenkulün ipotek altına alınması karşılığında verilen ödünç para olmaktadır. Mortgage kredisini bankalar sunar ve bu kredinin ödeme süresi 1 yıl ile 20 yıl arasında değişmektedir.

Mortgage kredisi ülkemize 2007 yılında dahil olmuştur. Mortgage kredisi çekilerek alınan taşınmaz mal bankaya bu kredi ödenene kadar bankanın ipoteği altında durur. Kişilerin kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayan bu kredi, bir tür gayrimenkul finansmanı sağlamaktadır. Satın alınan mal için bankalardan çekilen kredinin tamamı ödendiğinde kişiler taşınmaz malın asıl sahibi olurlar.

Mortgage Kredisinin İşleyişi Nasıldır?

Araç ve ihtiyaç kredisi gibi kredi türleri içerisinde bulunan mortgage kredisi, faiz oranının pek çok bankada aynı olduğu konut finansmanıdır. Bu krediye sahip olmak için kişilerin taşınmaz bir mal belirlemesi ve bunun içinde bankadan kredi talebinde bulunması gerekir. Taşınmaz mal genellikle konut olmaktadır ve kişiler bu konutu almak için öncelikle satıcı ile fiyatı konusunda pazarlık yapması gerekmektedir. Satıcı ile anlaşıldıktan sonra istenilen bankadan mortgage kredisine başvuru yapılarak alınan kredi ile satıcıya ödeme yapılmaktadır.

Bankaların mortgage kredisi verebilmesi için kişiler hakkında araştırma yapması gerekir. Kişilerin kredi notları, gelir düzeyleri gibi incelemelerle birlikte Mortgage kapsamında alınacak olan evle ilgili olarak da kişilerden ekspertiz raporu istemektedir. Kişilerin bütün bilgileri uygun görüldüğü takdirde kredi verilmektedir.

Mortgage kredisi için başvuruda bulunan kişilerin başvuruları A bankasında kabul edilmemişse bile C bankasında kabul edilebilir. Bunun nedeni ise her bankanın farklı kriterlere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bankaların kişilerden istediği ortak özelliklerin bulunması bir yana kişilerin risk grubunda olup olmadıkları bankalar tarafından belirlendiği için her bankayı incelemeniz faydalı olacaktır.

Taşınmaz mal Mortgage kredisi için teminat olarak gösterileceğinden dolayı bankalar sizinle birlikte alacağınız taşınmazı da incelemeye alacaktır. Bunun içinde ekspertiz raporuna başvuracaktır. Raporda binanın yaşı, alınacak taşınmazın durumu ve piyasa değeri gibi durumlar incelenecektir.

Mortgage Kredi Türleri Nelerdir?

Mortgage taşınmaz olan mallar için verilen bir kredi olmasından dolayı taşınmaz durumda olan pek çok alan için kullanılabilmektedir. Günümüzde sadece konut kredisi gibi algılanan Mortgage iş yeri, inşaat, konut geliştirme, refinansman, arsa gibi türler içinde geçerli sayılmaktadır. Konut kredisi Mortgage kredisi içerisinde sadece bir türdür.

Konut Kredisi: Ev sahibi olmak isteyenlerin bankalara giderek Mortgage kapsamında başvuru yapması ile alınabilen kredi türüdür. Kişiler aldıkları evi kredi için ipotek olarak gösterirler. Kredi borcu kira öder gibi ödenir ve ödeme bittiğinde de ipotek kalkarak ev kişilere verilir.

Refinansman Kredisi: Kişilerin almış olduğu konut kredisini zaman içerisinde vade oranı ve faiz koşulları daha uygun olan başka bir kredi türü ile değiştirilmesidir.

İş Yeri Kredisi: İş yeri, imalathane, atölye, ofis türü yerleri almak için çekilebilen kredi türüdür.

Konut Geliştirme Kredisi: küçük bir evden büyük bir eve çıkmak ya da evin içerisindeki tadilatları yapabilmek, eşyaları yenileyebilmek gibi nedenlerle çekilebilen kredidir.

İnşaat Kredisi: Kaba inşaat adı verilen yapıların diğer kısımlarını tamamlamak adına kişilere verilebilecek kredilerdendir.

Arsa Kredisi: Bahçe, arsa türü yerleri almak isteyenlere sunulan kredi türüdür.