Altın Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Altın Yatırımcısının Dikkatine: Altın Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Altın fiyatlarının belirlenmesinde en önemli rol oynayan ülkeler ABD, Çin, Güney Afrika ve Kanada’dır. Bu ülkelerdeki ekonomik gelişmeler ve olaylar altın piyasasını belirlemektedir. Yani altının değerinin artıp artmayacağını bilmek için bu ülkelerin gündemlerini incelemek yeterli olacaktır. Altın fiyatlarını belirlenmesinde ki diğer öneli rollerden biride merkez bankasına düşmektedir. Eğer merkez bankası altının rezerve edilmesi için ne kadar çok maliyet harcıyor ise bunu altına yansıtarak fiyatın artmasına sebep olmaktadır.

Önemli Etkenler

 Küresel enflasyonlar ile enflasyonun(Para değerinin düşmesi olarak görülen süreç) yükselmesi altının fiyatını arttıracak azalması da fiyatın düşmesini sağlamaktadır. Yani 10 liraya 5 kilo patates alırken ülkenizde bulunan enflasyon nedeniyle 10 liraya 3 kilo patates alacaksınız. Bu da yatırımcılara zarar verdiği için yatırımcılar paralarının koruyabilmek için daha fazla altın talep ederler. Yani eğer enflasyon bulunan ülkelerde altın piyasası yüksek enflasyonun düşük olduğu bölgelerde altın piyasası düşük olacaktır.

Altın fiyatın belirlenmesinde ülkelerdeki nakit akışı da önemli rol oynamaktadır. Yani eğer 1.75 boyundaki dolapları 300 liraya alırken dolap boyunun aynı kalıp fiyatın 350 liraya yükselmesidir. Eğer nakit akışı yüksekse altın yüksek düşük ise de altın fiyatı da düşüktür.

Altına yatırım zamanında ki yaşanabilecek risk gibi durumlardan dolayı güvensiz bir ortam oluşmaktadır. Devletler de yaşanan olaylardan dolayı yatırımcılar bu zamanlar dövizlere güvenmez ve daha fazla altın talep ederler bu yüzden fiyatlar artış göstermektedir.