Bankaların Yatırım Ürünleri Nelerdir?

Birikim yapmak istediğimizde genellikle kendimizi bankaların kapısında buluruz. Günümüz koşullarında en güvenli yatırım yolunun bu olduğu düşünülmektedir. Birikimler bankaların kasalarında güvenle saklanarak hırsızlara karşı da koruma sağlanması amaçlanır.

Yatırım yapmak için kullanacağımız araçların yanında yatırım ürünleri de önemlidir. Hangi bankanın hangi ürününe yatırım yapmak istediğinize karar vermeniz için öncelikle yatırım ürünlerinin neler olduğunu bilmelisiniz. Yatırım ürünleri çeşitlerini inceleyerek size uygun seçeneğe yönelebilirsiniz.

Yatırımcılar birçok ürünü ve piyasadaki gelişmeyi takip etmeyi isterler. Bunun için yatırım ürünlerinin hangisinin nasıl bir işlemle gerçekleştirildiğini bilmeleri gerekir. Peki bankaların yatırım ürünleri nelerdir? Genel hatlarıyla yatırım ürünleri hakkında bilgilendirilme sağlanmak istenirse bu bilgiler sizler için derlenmiştir.

Yatırım ürünlerini kategorilendirmek pek doğru olmayacaktır. Çünkü her banka farklı bir bölümlendirmek uygulamaktadır. Genel hatlarıyla yatırım için kullanacağınız ürünler incelenebilir. En çok rağbet gören Altın ve Altın Hesaplarıyla başlanacak olursa; altın güvenli limanlar demektir. Herkesin birikimleri için tercih ettiği kazançlar içindir.

Bankalardan alım-satım gerçekleştirerek kısa süreli karlar elde edebilirsiniz. Diğer bir ürünse yatırım fonlarıdır. Yatırımcıların finansal kaynaklarının ortak bir havuzda birikmesiyle, belirli bir risk dağılımının belirtilen eşit politikalarla katılımcılara dağıtılmasını esas alır.

İzleyen bir diğer popüler ürünse döviz yatırımlarıdır. Döviz yatırımları borsada işlem görerek size kazanç sağlayabilir veya aracı kuruluşlara siz paranızı işletmek için izin verebilirsiniz. USD, Euro , Yek, Sterlin gibi para cinsleri aracılığıyla işlem gerçekleştirirsiniz. Güvenli yatırımların bir diğeriyse devlet tahvilleridir. Devlet tahvilleri, devletin güvencesiyle sunulan yatırım ürünlerindendir. Devlet size tahvillerini satarak belirli faiz oranları eşliğinde belirtilen sürede tekrar geri alır. Böylece uzun vadede az da olsa kar elde edebilirsiniz. Bankaların özel tahvil ve bonoları da bulunmaktadır ancak bunlar daha riskli seçeneklerdir. Yatırım ürünlerinin diğer ürünleri; repolar, hisse senetleri, viop gibi araçlar olarak görülebilir.