Mevduatına Yüksek Faiz İsteyene Oksijen Hesap Odebank’ta!

En yüksek faiz veren banka hangisi sorusunun cevabını bir çok yatırımcı aradığı bir cevap. Banka faiz oranları 2016 yılında 11,75’e kadar çıktı. Odeabank mevduat sahiplerine yönelik bir hesap hazırladığını duyurdu. Banka tarafından “Oksijen Hesap” olarak adlandırılan bu hesap sayesinde; ister Türk Lirası, ister Amerikan Doları ya da Euro’nuzu bankaya yatırabilir, günlük veya aylık getirilerinden istifade edebilirsiniz.

Banka, Oksijen Hesap açtırarak faiz geliri edinmek isteyen müşterileri için mevduatın cinsine göre faiz oranı tayin etmiştir. Ayrıca faiz geliri elde edebilmek için her para biriminde belirlenen alt limit de farklılık arz etmektedir. Şöyle ki; Odeabank Oksijen Hesap kapsamında 2 bin Türk Lirasına kadar olan meblağlar için faiz uygulamamaktadır. Amerikan Doları ve Euro için ise bu rakam 3 bin dolar ve Euro seviyesidir. Söz konusu rakamların altında faiz geliri alınamamaktadır.

50 Bin Türk Lirasına Kadar Yüksek Faiz Oranı!

Odeabank, Oksijen Hesap kapsamında 50 bin Türk Lirası’na kadar bu hesap bazında en yüksek faiz oranını uygulamaktadır. Ancak 2 bin Türk Lirasına kadar faiz uygulanmama kuralı 2 bin Türk Lirasını aşkın meblağlar için de geçerlidir. Şöyle ki; bankaya 50 bin Türk Lirası yatırıldığında mevduatın tamamı için değil, 2 bin Türk Lirasını aşan kısmı için yani 48 bin Türk Liralık kısmı için faiz getirisi elde edilebilmektedir.

Odeabank tarafından 50 bin Türk Lirasına kadar olan mevduatlar için yıllık yüzde 12 oranında faiz uygulanmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi buradaki nüansa dikkat edilerek toplam mevduattan minimum 2 bin Türk Liralık kısma faiz uygulanmayacağı unutulmamalıdır. 50 bin Türk Lirası ile 100 bin Türk Lirası arasındaki mevduatlar için ise Odeabank yıllık yüzde 11 oranında faiz getirisi vaat etmektedir.

100 bin Türk Lirası ile 250 Bin Türk Lirası yelpazesindeki mevduatlar için banka tarafından yıllık yüzde 9 seviyesinde faiz getirisi uygulanmaktadır. 250 bin Türk Lirası ile 500 bin Türk Lirası aralığındaki meblağlar için uygulanmakta olan yıllık faiz oranı ise yüzde 8’dir. 

Mevduat faiz hesaplama için bir çok site örnek hesaplamalarla bilgi vermektedir.