Yatırım Fonları Nelerdir?

Yatırımcıların paralarını değerlendirecek birçok yol mevcuttur. Bunlar; borsa, bano, repo ve daha birçok yatırım çeşidi vardır. Yatırım yapmak kolaydır. Ama gene de yatırımcılar en doğru seçeneği seçmeli ve en doğru yatırımları yapmalılardır bundan dolayı daha önceden araştırma yapmalı, araştırma yaptıktan sonra yola çıkmalılardır. Sizlere yatırım seçenekleri sunacak kim var derseniz eğer bankaları örnek gösterebiliriz. Yatırım yapmak isteyenler için ilk akla gelen yerlerden biri bankalardır. Bir diğer ise yatırım fonlarıdır.

Yatırım Fonları Nelerdir?

Yatırım fonları incelendiği zaman; hisse senetleri, döviz, bano, tahvil ve buna benzer yatırım yardımcılarının tek çatı altında birleşmesine verilen ad yatırım fonlarıdır.Yatırım fonları hakkında bilinmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de yatırım fonlarının para kaybetmeme garantisi vermeleridir. Para kaybı yaşamadan yatırım yapmak, tehlikesiz ve garantili yatırım yapmak cazip gelir.

Fon türleri 5 farklı grupta incelenir. Bunlar; menkul kıymet yatırım fonları, serbest yatırım fonu, gayrimenkul yatırımı, girişim sermayesi yatırımı ve borsa yatırım fonudur.  Menkul kıymet yatırım fonları ise arasında 9 grupta incelenir. Bunlar; Katılım fonu, yabancı fon, değişken fon, para piyasası fonu, yabancı menkul kıymetler fonu, fon sepeti fonu, kıymetli madenler fonu, hisse senedi fonu ve borçlanma araçlar fonudur. Bunların yanı sıra emeklilik yatırım fonları vardır. Bireysel emeklilik sistemi olarak bilinen söz konusu fon, bireylerin aktif olarak çalışma hayatları döneminde gerçekleştirdikleri tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde, hayat standartlarını koruyabilecekleri gelir elde etmelerini sağlayan bir sistemdir.